Diyarbakır Şehir Portalı

Tek Ayak (Şuşane) Diyarbakır Halk Oyunu

Tek Ayak (Şuşane) Diyarbakır Halk Oyunu

Diyarbakır Yöresi Tek Ayak Oyunu

Diyarbakır halk oyunları köklü geçmişini, en güzel oyunlarla aralıyoruz. Ele alacağımız oyun tek ayak oyunu. Sadece Diyarbakır yöresi değil, diğer yörelerde anlamlılığı açısından çok önemlidir. Halk oyunları müzikleri ve hareketleri dünyanın hemen hemen her yerinde örf, adet, anane, kültürleri, gelenek ve görenekleri temsil ve ifade ettiği için bir hayli önemlidir.

Bu konuda en şanslısı bizim için Diyarbakır’dır. Bunun nedeni ise yüzyıllar boyunca birden fazla kültüre; hoşgörü, sıcakkanlı, samimi ve dostluğuyla ev sahipliği yapıp bünyesinde barındırmasıdır. Böyle konuştuğumuza bakmayın biz hiç bir zaman sadece biz olmadık. Hiç bir zaman tek değildik. Biz tek başımıza içimizde onlarca kişiyiz, bir çok medeniyetiz. Bir karar verirken bile bu etki kendini fazlasıyla gösterir.

Bundan dolayı bu çok zengin kültürü araştırıp bilindik yapmak, herkese göstermek, gerçek manalarını ortaya koymak https://diyarbekirde.com/olarak bizim görevimiz. Bu miras bize bırakıldı bizde bırakıyoruz demeyeceğiz! Geleceğe taşıyacağız!

tek ayak

tek ayak

Attığı her adımda doğanın sesini tarihinin izini bulur halk oyuncuları, adımları her daim olsun.

Tek Ayak Nasıl Oynanır

Genel anlamda halay düzeniyle oynanan tek ayak yana doğru ve öne doğruda oynanabilmektedir. Vücut hareketlerinin özgür olduğu bu oyun. Sağ ayak birinci adım atılır sol ayak ikinci adım yanına konulur daha sonra sağ ayak üçüncü adım olarak atılır ve yanına sol ayak vurulur. Geriye dönerken delilodan farkı olarak iki kere vurulmasıdır. sağ ayak geriye atılır ve sol ayak yanına vurulur daha sonra tekrar sağ ayak geriye atılır ve sol ayak yanına ikinci adım olarak vurulur. Deliloda üçüncü adım vardır bu oyunumuzda iki adım geriye doğru atılır.

Halay düzenin yay çizerek oynadığımız için bir iki üç dört beş altı , bir iki üç dört beş altı eklinde olan adımlar isterseniz topuk isterseniz tabanla isterseniz ayak ucuyla oynayabilirsiniz. Oyunu bilmiyorsanız da halay çeken kişilerin arasına girince en fazla iki dakika sonra kendinizi oynarken göreceksiniz. Oynanışı kolay ve rahat olan bu oyun kendini hemen sevdirip sizi oyunun temposu içine alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ