Diyarbakır Şehir Portalı

Surlara 13.500 milyon TL Yatırım!

Surlara 13.500 milyon TL Yatırım!

Surların bakımsızlığına dikkat çekmek için başlattığımız imza kampanyası şu şekildeydi;

Tarihe Değil İlgisizliğe Yenik Düşen Surlar #SurlaraSahipÇıkın

Devlet yetkililerini, Kültür ve Turizm Bakanlığını, Sivil toplum kuruluşlarını, Sanatçıları, Gazetecileri, özetle herkesi SURLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ!

Bilindiği üzere dünyanın en eski uygarlıklarına tanıklık etmiş tarihi Diyarbakır surları günümüzde bakımsızlıktan dolayı büyük tahribata uğramış olup yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Tarihi milattan önceye dayanan, Çin Seddi’nden sonra Dünyanın en uzun surlarına sahip olan, Ülkemizde Turizm ve Tarih açışından büyük rol oynayan Diyarbakır surlarının bakımsızlığı, ilgisizliği ve resmen kaderine terk edilmesi bizleri derinden yaralamaktadır.

Bu sessizliğin ve belirsizliğin grubumuz adına kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtip gerekenin yapılması için herkesi, her kesimi sesimizi duyurmaya ve yetkilileri göreve çağırmaya davet ediyoruz!

Gerekenin yapılması adına Diyarbekirde.com ekibi olarak  başlatmış olduğumuz bu İmza kampanyasına destek olmanızı ve göz göre göre Tarihin yıkılmasına engel olmanızı önemle rica ediyoruz!

Yaklaşık 7 ay önce surların bakımsızlığına dikkat çekmek için başlatmış olduğumuz imza kampanyasının amacına ulaştığını sizlere bildiriyorum.
Surların bakımsızlığı ve kaderine terk edilmişliği hakkında oluşturduğumuz gündem çalışması ve daha sonra sur taşlarının çalınması ile ilgili olarak yazılanlardan sonra Diyarbakır valisi ve Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkanı (Kayyım), Hasan Basri Güzeloğlu Resmi Twitter hesabından attığı tweetler ile surların Bakım ve Onarımı için 13.500 milyon TL’lik bir ihale yapacaklarını duyurdu.

Hasan Basri Güzeloğlu’nun attığı tweet;

“Valilik ve Büyükşehir Belediyemizce 13.500 milyon TL yatırım bedeli ile Surların ve Burçların bakım ve onarım ihalesine çıkıyoruz.
Surların ışıklandırılmasını da projelendiriyoruz. 2020 ilk çeyreğinde inşallah ihalesine çıkacağız.
Surlar, tarihin tanığı ve Diyarbakır’ın varlığıdır”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ