Diyarbakır Şehir Portalı

Sur Taşları Çalınıyor

surlarasahipçık
surlarasahipcik
Surlarasahipçık

Sur taşları çalınıyor. Diyarbakır’ın en eski dönemlerine ışık tutan surları nice egemenlikler gördü, bu egemenliklerin hiç birinde bugün gördüğü tahribatı yaşamadı. Savaşlar gördü, koca koca top atışlarına karşı dimdik ayakta durdu ama gelin görün ki bugün taşları sökülüp çalınıyor. #Surlarasahipçık !

calinan_sur_taslari
Çalınan Sur Taşları

Teknoloji ve inşaat anlanında dünya o kadar ilerlemişken, istenilen her şey; şekil ve resim yoluyla bire bir taklit yapılabilirken, Diyarbakır Surlarından taşlar sökülüp , inşa edilen yerler için kullanılıyor. Sur taşları çalınıyor. Hiçbir şey kendi üstünden, başka yerde güzel durmaz. Götürülen yerde emanet gibi durur. Çirkin durur, vicdan olarak durur, ah olarak durur, günah olarak durur ama bugün olduğu konum kadar huzurlu durmaz. Nasıl ki çiçek dalında güzeldir tabirini kullanıyorsak bugün surlar için de aynı şeyi söyleyebiliriz! Surlar yerinde tek parça olarak durduğunda güzeldir.

Diyarbakır Sur taşları nerelerde kullanılıyor?

Diyarbakır Sur taşları çalınıyor.  Eski Diyarbakır evlerini ticaret amaçlı cafe olarak kullanmak için, taşlar evlerde tamir görüldükten sonra yeni dekor olarak kullanılıyor. Diyarbakır halkının bu nadide eser olan Sur taşlarının, kullanıldığı hiç bir yeri tercih etmemelerini önemle rica ediyoruz. En iyi eseri yıkarak anlamsız cafe ve mekanlarda kullanmak oldukça utanç verici.

Hırsızlığın önüne nasıl geçilebilir?

Sur taşlarının sökülüp, yeni yerlere eski tarih dekoru vermek amacıyla kullanılmasını önlemek ve mükemmel eserin yıkımına engel olmak için , taşların kullanıldığı hiçbir mekanı tercih etmemek, tahrip edildiğini görüldüğü yerde fotoğraf ile belgelenip belediyeye şikayet edilmesi önemle rica olunur. Yıkımı ve yağmalamayı ancak böyle durdurabiliriz.

Sur taşları sökülüp satılıyor, bu tahribatın önüne bir an önce geçilmeli, taşların tahrip edilmesi ile ilgili ciddi yaptırımların olması gerekiyor.

Biz Denizi Olmayan Kentin Surların Aşık İnsanlarız

Diyarbakır denince herkesin aklına ilkin Surlar gelir, gezilecek görülecek yerler arasında ilk sıradadır. Unesco Kültür Mirasları Listesinde adını en başa yazdırmıştır yakın zamanda. 2015 yılından sonra onarım beklerken tahribatla karşı karşıya kaldı.  Kimse Diyarbakırlı mısın demezdi eskiden,  Surkentli misin derdi eskiler.  Bu denli önemli olduğu bilinen bir yapının, eserin tahrip edilmesi içler acısı.

Daha önce Surlara Sahip Çıkın tagı ile Twiterde gündem yaratan Diyarbekirde.com sayfası, 5000’e yakın imza topladı. Yıkımın engellenmesi ve onarımın yapılması için. Bir süre Surlar koruma altına alındı fakat bu süreklilik kazanmadığı için bugün bu sonuçları doğurdu. Yaptırım olmazsa ve gereken önlemler alınmazsa daha fazla tahrip ve yıkımın olacağı aşikar.

Söyler misiniz. Neyimiz kaldı? Bize ait olan bizi yansıtan neyimiz var?  Bizden sonraki nesile ne bırakacağız ?  çocuklarımıza torunlarımıza burada sur vardı derken parmakla işaret ettiğimiz yerlerdeki koca koca delik ve yıkıntıları hangi yüzle gösterip sahip çıktık diyeceğiz ?

surlarasahipçık
surlarasahipçık

YIKMADAN !

Yıkılmadan bu tahribin önüne geçelim !

diyarbakir_surlari

.

Halil Akın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini beraber okuyorum.
Eksik olan ve unutulmaya yüz tutmuş bir tarihin peşindeyim. Bilinmeyeni göstermek, güncel ve yeni olan ile birleştirmek için savaşıyorum. Kültürümü çok seviyorum.

Yorum ekle