Diyarbakır Şehir Portalı

Meyan Kökü Şerbeti (Ava Suse)

Meyan Kökü Şerbeti (Ava Suse)

Diyarbakır’ın sur ilçesi özellikle satılan ava suse meyan kökü şerbeti, hemen hemen her köşesinde  ava suse dediğimiz meyan kökü şerbeti satıcılarına rastlamak mümkündür.

Ava Suse

Satıcılarının bel çantası şeklinde seyyar olarak genelde satış yaptığı görülür şehir içinde, taa ezelden beridir bu işle uğraşanlar vardır. Meyan kökü şerbeti satış yapanları hep samimi ve dostanedir.

Diyarbakır’ın her yerinde rastlanabilen ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinmekte olan meyan kökü şerbeti yani ava suse sıcakların gelmesiyle vatandaşların en çok tercih ettiği içecekler arasında yerini alır. Özellikle Ramazan aylarında tazgahlarda yerini alır .

Her yaştan Diyarbakırlı ava suse tüketir

Her yaştaki Diyarbakırlının severek tükettiği bir içecek türüdür meyan şerbeti, Diyarbakır’dan sonra Adana’da yaygın olan içecekler arasında yer aldığı bilinmekte. Bir çok derde ve hastalığa iyi geldiği bilinen meyan kökü şerbetinin bir çok faydası vardır , en büyük faydalarından birinin böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği halk tarafından da bilinmektedir . Bunun yanı sıra göğsü yumuşatıp sindirimi kolaylaştırdığı da biliniyor, mide yanmaları ve karın ağrılarını iyileştirdiği de görülmüştür , grip, nezle ve nefes darlığına faydası olan, iştah açan ve hazmı kolaylaştıran etkileri olduğu da belirtiliyor.

Nerelerde Meyan Kökünü bulabilirsiniz?

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dağ kapı semtinde özellikle bulunan ve yıllardır meyan kökünden yapılan, ismi Diyarbakır ile özdeşleşmiş olan meyan şerbetini satan şerbetçilerdir, şerbetin hem ferahlattığını hem de sağlık açısından bir çok yararı olduğunu biliyoruz.  Gazi Caddesi üzerinde seyyar şerbetçilik yapan bir çok satıcı vardır. Bunlardan biri olan ;

Seyyar Şerbetçi Meyan Kökü Hakkında Şevket ne diyor ?

Şevket Batıbayır, 1992 yılından beri şerbetçilik yaptığını söylüyor. 1992 dönemlerinde köylerinde çıkan yangın sonucu Diyarbakır’a gelmek zorunda kaldığını söyleyen ve o tarihten bu yana şerbet yapıp sattığını ifade ediyor Batıbayır, “Meyan şerbeti taze iken tüketilmelidir gibi önerilerde de bulunuyor . Taze tüketildiği zamanlarda sağlık açısından faydalarını görürsünüz diyor . Bu içeceğin ham maddesi meyan kökü dere yataklarında yetişiyor. Bu bitkilerin faydaları bilindiği gibi şerbetinin faydaları da bir o kadar çoktur diyor .  Sıcakların gelmesiyle bizlerde şerbetleri üretmeye ve satmaya başladık” diyor.

Turistler tarafından da ilgiyle karşılanıyor

Vatandaşlar tarafından da sevilen ve tüketilen meyan şerbeti ava suse, yerli ve yabancı turistler tarafından da ilgi çekiyor tabi. Müşterilerden Kadri Andan, meyan şerbetinin yaz içecekleri arasında vazgeçilmez bir içecek olduğunu söyleyerek lıkır lıkır içiyor , her yıl yaz aylarının gelmesiyle meyan şerbeti tükettiğini söylüyor .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ