Diyarbakır Şehir Portalı

Menengiç Kahvesi (Qehweya Kizwanan)

Menengiç Kahvesi (Qehweya Kizwanan)

Bilinen ve içilen diğer tüm kahvelerden farklı, sıra dışı bir kahvedir Menengiç kahvesi. Halk dilinde melengiç kahvesi denilse de menengiç kahvesi olarak bilinir. Harika bir içecek olduğunun kesinliğini isimlerine göre nettir.

 

Birçok kişinin adını duymadığı yada adını duyup tadını bilmediği bir kahve çeşidi olan bu kahvemiz ilk deneyimden sonra dosta ısmarlanan bir içecek türü olmaya başlar, bu kutsal topraklarda dost çok önemli bir yere sahiptir. Öyledir ki kırk yıl hatıra bağlanır kahvenin içimi. Asıl olanın aradaki bağ olduğu bilinmekte elbette ama sembolleştirilip akılda tutmak, hatırladıkça yad etmek açısından çok önemli bir konuma sahiptir.

Neden özellikle Diyarbakır’a ait olarak görünür ?

Bu kahvenin püf noktası nedir? Yabani olan fıstıklar hemen hemen mercimek küçüklüğün deyken tohum şeklinde toplanıyor Diyarbakır’da  daha sonra iyice kavruluyor. İyice kavrulduktan sonra süt ve sadece halkın bildiği gizli püfler ile harmanlanır. 15 dakikaya yakın pişirildikten sonra servis olarak sunuluyor.

 Melengiç kahvesini ne kadar biliyorsunuz ?

Nedir? ne değildir? ne işe yarar? tadı nasıldır? gibi bir çok soruyu beraberinde akla getirir. Tadı kadar bunlarda insanın kafasını kurcalamaktadır.

Menengiç kahvesini diğer kahvelerden ayıran özellikler

  • Kafein içermeyen tek kahvedir bu özelliği ile diğer kahveler ile farkı ortadadır.
  • Menengiç kahvesi diğer bi özelliği kahve çekirdeklerinden değilde menengiç denilen bir ağacın meyvesinden oluşu.

Halk arasında çitlenbik, çedene, çıtlık gibi bir çok şekilde söylenen menengiç ağaçlarımız, ülkemizin bir çok yerinde kendiliğinden yetişmektedir. Yapay olmayıp doğal şekilde gelişip büyüyüp meyve vermektedir.

Ülkemizin doğal güzelliklerinden olan menengiç ağaçlarımız kışın odun şekliyle evleri ısıtırken, ilkbaharda bahr çiçekleriyle gözleri kamaştırırken meyve ile de ağızları şenlendirir.

Özellikle bazı bölgeler de yetişir bunlar;

Akdeniz

Güneydoğu Anadolu

ve İç Anadolu’nun dağlık bölgeleridir.

Nasıl yapılır ?

Aslında normal Türk kahvesinden pekte farksız değildir ama tabi özelliğine göre farklılık gösterecektir. Diyarbakır’da özellikle kızgın kumda pişirilip enfes tat yakalanır. Yavaş yavaş piştiğinden şoklanmayan kahve kendi tadını yavaşça vermektedir.

Menengiç kahvesi için gerekli malzemelerimiz :

  • Menengiç kahvesi
  • Su ya da süt
  • Cezve
  • Kişi sayısı kadar fincan

Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun, ardından üzerine yine kişi başı 1 fincan su ya da süt ekleyin. Sütle yapmaya karar verdiyseniz menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

Ardından cezveyi ocağın üzerine almadan güzelce karıştırın, tüm kahvenin su ya da sütle ıslandığından emin olduktan sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Bu esnada hiçbir karıştırma işleminde bulunmayın. Köpüren kahveyi hemen ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün. Menengiç kahvesi, özellikle sütle hazırlandığında bol köpüklü bir kahve olacağından öncesinde klasik Türk kahvesinde yapıldığı gibi köpüklü kısımları fincanlara pay etmenize bile gerek yok. İşte bu kadar! Afiyet, bal, şeker olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ