9 C
Diyarbakır
29 Kasım 2022 - Salı
Ana SayfaKültür SanatHalk OyunlarıKeşeo Oyunu - Diyarbakır Halk Oyunu

Keşeo Oyunu – Diyarbakır Halk Oyunu

Keşeo Oyunu

Diyarbakır halk oyunları köklü geçmişini en güzel oyunlarla aralıyoruz. Ele alacağımız oyun keşeo oyunu. Sadece Diyarbakır değil diğer yörelerde anlamlılığı açısından çok önemlidir. Halk oyunları müzikleri ve hareketleri dünyanın hemen hemen her yerinde örf, adet, anane, kültürleri, gelenek ve görenekleri temsil ve ifade ettiği için bir hayli önemlidir.

Bu konuda en şanslısı bizim için Diyarbakır’dır. Bunun nedeni ise yüzyıllar boyunca birden fazla kültüre; hoşgörü, sıcakkanlı, samimi ve dostluğuyla ev sahipliği yapıp bünyesinde barındırmasıdır. Böyle konuştuğumuza bakmayın biz hiç bir zaman sadece biz olmadık. Hiç bir zaman tek değildik. Biz tek başımıza içimizde onlarca kişiyiz, bir çok medeniyetiz. Bir karar verirken bile bu etki kendini fazlasıyla gösterir.

Bundan dolayı bu çok zengin kültürü araştırıp bilindik yapmak, herkese göstermek, gerçek manalarını ortaya koymak https://diyarbekirde.com/olarak bizim görevimiz. Bu miras bize bırakıldı bizde bırakıyoruz demeyeceğiz! Geleceğe taşıyacağız!

keşeo oyunu
keşeo oyunu

Keşeo Oyunu anlamı ? Nereden gelmiştir

Oyunun en önemli özelliği sadece erkekler tarafından oynanıyor olmasıdır. Bu oyun çok eski dönemlerde yörede yaşayan alkol almış bir hıristiyan bir din görevlisinin oynadığı delilo oyununun taklit edilmiş bir versiyonudur. Yörede yaşayan din görevlilerine keşe adı verildiğini görüşme yaptığımız halk oyuncu büyüklerimizden tespit ediyoruz.

“Keşeo” İsimli Oyun Müziğinin Analizi

Bütün ezgiyi incelediğimizde herhangi bir makam dizisine uymadığı görülmektedir. Karar verdiği perdeye bakılarak segah dizisinde olduğu söylenebilir.

Keşeo Oyunu Nasıl Oynanır

Birinci figür kollar ikisi düz şekilde havaya kaldırılır. Ekip başının işaretiyle beraber iki diz beraber kırılır sağa ayakla sol ayağın önüne topuk vurulup daha sonra sol dize vurulduktan sonra sağ ön öne atılır. Kollar omuz hizasına dört sayıda kalkar, figür sonuna kadar böyle devam eder.

İkinci figür sağ ayakla adım alınır, sol ayak ve sağ ayakla adım alınır, merkeze doğru basılır sol topuk vurulurken dizler hafif kırılır, keşeo oyununun ikinci figüründe kollar baş hizasındadır.

Üçüncü figür sol ayak geriye basar ve esnenir, sağ ayak burnu havaya kalkar, sağ ayak ayağa kalkar geriye doğru basar ve esnenir. Sol ayak burnu havaya kalkar sonra geriye basar esnenir. Sağ ayak burnu havaya kalkar, sağ ayak sol ayağın önüne topuk vurar sonra dize vurur ve yana açılır. Baş hizasında olan kollar her adımda geriye giderken arkadan öne sallanır. Sağ topuk vurulurken havada kalır ve figür sonuna kadar böylece devam eder.

Halil Akın
Halil Akın
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini beraber okuyorum. Eksik olan ve unutulmaya yüz tutmuş bir tarihin peşindeyim. Bilinmeyeni göstermek, güncel ve yeni olan ile birleştirmek için savaşıyorum. Kültürümü çok seviyorum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

SOSYAL MEDYADA BİZ

526BeğenenlerBeğen
26,750TakipçilerTakip Et
6,945TakipçilerTakip Et
3,109TakipçilerTakip Et
1,285AboneAbone Ol