Diyarbakır Şehir Portalı

İrmik Helvası Diyarbakır Mutfağı

İrmik Helvası Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır’da Özellikle kış günlerinde ailelerin çok tükettiği irmik helvası, bölgede oldukça sevilen ve bilinen yöresel bir lezzettir Sur Tatlısı diğer adıyla irmik helvası . İrmik helvasıyla, keçi sütünden yapılmış dondurmanın harika birleşimi vardır birde,tatmadan şehirden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz. Yiyenlerin bir daha yemek istediği tadına doyamadığı,  hazmı kolay olan Sur tatlısının ünü de dünyaya yayılmış şuan, layık olduğu yerde diyebiliriz kısacası.

İrmik Helvası

İrmik Helvası

Amerikan Discovery Channel de Haber konusu olan tatlı

Öyle ki Amerikan Discovery Channel’de haber konusu bile olmuş herkes tarafından öğrenilip , özellikle Amerikadan sipariş edilmek istenen ancak tazeliğini yitirir diye Diyarbakır’a gelip yenilmiş. Tadına doymayan turistler kilolarla kendileriyle götürmek istemişlerdir. Kullanılan malzemeler ve tarifi de Diyarbakır ustalarına has olduğundan taklit edilmesi kolay ama tadı tutturması oldukça zor bir tatlıdır. Tatlının tadının tutturulması için Sur da olmak Diyarbakır’ı bilmek Diyarbakır sevgisini hissedip tatlının ( irmik helvası ) içine koymak gerekmektedir.

Sur Tatlısı (irmik helvası) Hikayesi

Sur tatlısının hikâyesine gelince, Diyarbakırlı İsmail Çubuk, babaannesinin kışın üşümemeleri için yaptığı yerel lezzeti tüm dünyaya tanıtmaya çalıştığını ifade ediyor. Dondurma şekerinin dışında şekerin olmamasından dolayı diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği bir tatlı olduğunu dile getiriyor. Sur tatlısı bir gün çok hastalanan oğluna yoksulluktan dolayı yapılan bir tatlıdır. Şimdilerde herkesin gözdesi halindedir. Özellikle Lahmacun tepsilerinin yanında ve Diyarbakır da yemek yenildikten sonra tatlı olarak ikram edilmektedir. Halkın gönlü kazanılıp ağızları tatlandırılmaktadır. Esnaflarca sevilen bir tatlıdır.

Sur tatlısı nasıl yapılır?

Ustaların tarifine göre sur tatlısının yapılışı ise şöyle: Kenger sakızı ve özel irmiğe keçi sütünden yapılmış dondurma ilave ediliyor,özel imalat dondurma tabi . Önce irmik ve kenger sakızı harmanlanıp fırına atılıyor, bir süre bekletildikten sonra.  Fırından çıkardıktan sonra dondurmaya sarılıyor. Üzerinde eriyen dondurma kıvamını oluşuturuyor.  Üstü sıcak içi buz gibi hoş bir lezzet sizi karşılıyor. Ağızda dağılmasıyla tadı sizi büyülüyor.  Üstüne de yaban mersini ve tarçın atılarak servis ediliyor. Fıstıklı olanı daha çok tercih edilmekte. Halkın gözdesi haline gelen ikinci bir tatlıdır kadayıfla beraber.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ