Diyarbakır Şehir Portalı

Dizo – Diyarbakır Yöresi Halk Oyunu

Dizo – Diyarbakır Yöresi Halk Oyunu

Diyarbakır denince akla karpuz, surlar, tarihi eserleri, hanları, camileri, güzel yemekleri ve özellikle oyunları akla gelir. Dizo da akla gelebilecek halk oyunlarından bir tanesidir. Öyle bir şeydir ki bu halk ezelden beri tüm duygularını dans ve oyunları ile dile getirmiştir. Öyle iki el vurma yada iki ayağı öne geriye getirme olarak düşünülmemelidir. O kadar anlamlı ve derindir ki anlamı figür ve hareketler bile bir çok anlam taşımaktadır.

dizo

Diyarbakır Yöresi oyunlarının anlamı ve önemi

Diyarbakır yöresi en çok bilinen ve oynanan yörelerdendir zaten. Bir çok duyguyu bünyesinde barındıran Diyarbakır halk oyunları; hüznü, sevinci, coşkuyu, aşkı, sevdayı, ölümü, acıyı, yiğitliği, mertliği, kahramanlıkları vücut diliyle ortaya koyar. Oyunlarımız çok çok eski olmasına rağmen bugün bile güncelliğini sürdürmektedir. Herkesi hayran bırakmaya devam etmektedir. Vücut hareketleri o kadar ahenkli ve samimidir ki insanı hayran bırakır hemencecik.

Diyarbakır Halk Oyunları Nerede Nasıl Oynanır

Diyarbakır halk oyunları; düğünlerde, nişanlarda, kutlamalarda, yarışmalarda kadim şehri temsil etmek için, bayramlarda oynanır. Dizo da oynanır.

Diyarbakır Halk Oyunları Önemi

Attığı her adımda doğanın sesini tarihin izini bulur halk oyuncuları. Bilir ki kökleridir bunlar onun. Kökleri çok eskiye dayanır Diyarbakır’ın.

Dizo nasıl oynanır

Dizo oyunu, eller tutularak başlar. Tek sıra olan oyuncular müziğin sesiyle yavaştan kımıldamaya başlar, baştakinin hareketine göre davranıp şekil alan oyuncuları başı izler.

Sağ ayak hafif yere vurulduktan sonra sağ ayak aynı hareketle tamamlayıcı görevi görerek devam eder, sağ ayağın dizi kırılır ve sol eşlik etmeye tamamlamaya devam eder. Belli bir süre boyunca omuz ve kollarla beraber bu böyle sürer oyun ritmini alana kadar. Ritim aldıktan sonra, sağ ayak öne doğru atılmaya başlanır ve sol ayakta sağ ayağı tamamlayarak bir sonraki adıma teşvik eder.

Oyuncular çizgiyi bozmadan oyuna tempo tutarak oyunun coşkusunu artırarak oynamaya devam eder. Oyun tempo almışken, müziğinde ritmine göre tek çizgi halinde yarım daire döner bütün oyuncular. Daha sonra sağ ayak geriye doğru atılır sol ayakta takip eder tamamlayarak dizo oyununda.

Dizo oyunu coşkulu ve güzel bir oyundur, oynamayı bilmeseniz de izlemenizi tavsiye ederiz…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ