Diyarbakır Şehir Portalı

Diyarbakır’da Yılbaşı Kutlamaları Nasıl Olur?

Diyarbakır’da Yılbaşı Kutlamaları Nasıl Olur?

Diyarbakır’da Yılbaşı Kutlamaları

Diyarbakır’da Yılbaşı Kutlamaları Nasıl Olur ?  Diyarbakır ilimizde yılbaşı genellikle sessiz sakin ve her gece gibi normal geçmektedir. Diyarbakırlılar genellikle aileleri ile beraber yıl başını kutlar. Yeni yıla, Diyarbakır aileleri böyle girer.

Eskiden Yılbaşı Nasıldı?

Eskiden bir çok kültürü ve medeniyeti bünyesinde barındıran Diyarbakır, bir çok dini inanışı olan farklı halklara da ev sahipliği yaptığından dolayı yıl başları farklı geçmekteymiş. Günümüzde tek tip olan yıl başları. Türkiye’nin bir kaç şehri dışında diğer tüm şehirlerinde aynı şekilde geçmektedir.

Yılbaşında Neler Yapılır ?

Yılbaşı gecesi gençler eğlenerek girecekleri mekanlarda dans ederek girmek isterlerken kimi aileler kuran okur, bunun nedeni yıl başında bir çok günahın işlendiğini, bununla beraber bu gecede hayır işlemenin daha fazla sevap kazandırdıklarına inanmaları ve yıl başı kutlamalarının hristiyanlara ait bir kutlama olduğunu savunmalarındandır.

Takvimden Başka Ne Değişti Ki ?

Yılbaşı kutlaması bir senenin bitmesi yeni bir seneye yeni umutlarla girilmesi anlamına gelse de takvimden başka değişen bir şey olmamaktadır genellikle. Bir günü diğer güne bağlayan gece olarak, ömürden giden günleri sayı olarak artıran bir olayın ilerisine gidememektedir.

Yıl başına nasıl girilirse tüm sene öyle devam eder insan rivayeti

Eskiden beri bilinen ve klişeleşen bir tabir haline gelen yıl başına nasıl girerseniz yıl boyunca öyle devam eder rivayeti vardır. İnsanlar o an yaptıkları ne varsa bırakır, yıl boyunca devam etmesini istedikleri şeyi tutar yaparlar. Buda bir inanış bir umut şeklidir. Bir keresinde yıl başında yeni yıla girmeye bir dakika kala kitabı elime almış soru çözmüştüm, tüm yıl boyunca soru çözer iyi bir bölüm kazanırım diye.

Meğer bilmediğim bir dersin kitabının çözemediğim bir sorusuymuş, o sene barajı geçememiştim. Sanırım tüm sene boyunca çözdüğüm tek soru da o oldu… O sene üniversite sınavında çok kötü bir sonuç almıştım.

Meğer dilekle alakası yok bu işlerin çabayla varmış. Ne kadar ekmek o kadar köfte sözü hayatımda kendini hiç bu kadar hissettirmemişti.  Elbette dilek tutmak gerekir ama çalışmakta gerekir. İstediğimiz bir şeyler olsun diye. Mutlu yıllar…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ