Diyarbakır Şehir Portalı

Diyarbakır’da Yaşamış Peygamberler ve Sahabeler

diyarbakirda yasamis peygamberler ve sehabeler

Diyarbakır’da Yaşamış Peygamberler ve Sahabeler Hakkında Bilgi

Diyarbakır da 7 adet peygamber mezarı,541 adet sahabe, 2 peygamber makamı (Hz. Yunus ve Hz.Zülkifl), Ulu camii (Harem-i şerif), Muhyittin-i Arabinin arkadaşı Halvet baba, Ashab-ı Kehf mağarası, bulunmaktadır.

Fisk kayası Hz. Yunus’un makamı olarak bilinir. Hz. Zülkifl peygamber makamı da Ergani’de bulunmaktadır.
Diyarbakır Türkiye’de inanç turizminin birinci merkezi olarak bilinir. Ortadoğu açısından da en önemli merkezlerden biridir. Türkiye’de ve tüm dünya Müslümanlarının ziyaret edeceği önemli mekanlardan birisi Diyarbakır’dır.

Peygamberimiz(SAV) arkadaşları olan 27 sahabe Diyarbakır’da yatmakta. Bu rakam Mekke ve Medine’den sonra 3. sayıda sahabenin yattığı yer anlamına geliyor. Mevlana Halid-i Bağdadi eserinde ise  yüzlerce şehit sahabeden bahsetmektedir. Mevlana Halid ‘ şühedadan ayak basacak yer bulamadım’ şeklinde söylemiştir. 27 adet sahabenin isimi ise salnameden alınmış. İlk 40 şehit verilmiştir. 27’si Hz. Süleyman isimli bölgede bulunmaktadır. 13 şehit şehrin farklı bölgelerinde şehit olmuştur. İyaz bin Ganem Sultan Sasa’ya 500 tane sahabe yardımcı vererek başka yerlere gazaya devam etmiş. Diyarbakır’da ayrıca 500 sahabe daha bulunmakta.

Diyarbakır’da yatan sahabe

Ayrıca Diyarbakır’da yatan sahabe isimleri olarak Diyarbakır salnamelerinde Şu şekilde; Sarı Saltah, Malik Eşter, Sultan Sasa, Arakein-i Mazenderi, Sultan Şucauddin hazretleri de vardır.EĞİL ilçesi tarih içinde de önemli bir yer işgal edilmiş olup, Hz. Zülkifl , Hz Harun-u asefi ,Hz. Elyesa peygamber ve mezarları bulunmakta. Üç din için de bu peygamberler son derece değerlidir Kur’an-ı Kerimde Enbiya 85-86 ve Sad-48’de Zülkifl ,Enbiya-85’de HzElyesa, Neml-18’de Harun Asefi veya Cebrail’den bahsedilmekte.Hz.Süleyman camisinde yatan sahabe isimleri: Hz.Süleyman,Hz Mesut, Hz.Beşir, Hz.Hamza, Hz.Sabit, Hz.Sabe, Hz.Zeyd 2,Hz.Rıdvan, Hz.Halid 2, Hz.Numan, Hz.Muhammed 2, Hz.Ebul Hamd,Hz.Abdullah 3, Hz.Hasan 2, Hz.Ka’b-Zişan, Hz.Fudayl, Hz.Amr, Hz.Malik, Hz.Fahr, Hz.Ebu Nasr, Hz.Muğire (Radiyallahu An)

Eğil’de türbelerin olduğu yerde 2 peygamber yatmakta.Eğil’de türbelerin olduğu yerde 2 peygamber 1 peygamber katibi olmak üzere ziyaret edilen 3 mekan bulunmakta. Ayrıca ilçe girişine nebi Helak yatmakta.

Not:Eğil Asurluların şehri olup Elyesa peygamberin mezarının burada bulunması da kronolojik uygunluk arz etmekte.

Son Olarak Diyarbakır Ulu Camii’nin önemli manevi bir özelliği bulunmaktadır:

Anadolu’nun ilk camii olan, Diyarbakır’ın fethinden bugüne hiç bir zaman düşman işgaline uğramamıştır. 5 Harem-i şerif ‘den birisidir Bunlar:

  1. Mescid-iNebi
  2. Mescid-i Haram
  3. Emevi camii
  4. Ulu camii(Diyarbakır)
  5. Mescid-i Aksa

 

 

Seyithan Yılmaz

Yorum ekle