Diyarbakır Şehir Portalı

Diyarbakır

Diyarbakır

Diyarbakır

Şehirler insanların aynası, toplumların ruhu ve ulusların kimliğidir. Bu yüzden Diyarbakır demek ve anlatmak,bütün yönleriyle bir ulusa, topluma, yaşama ve şüphesiz coğrafya ve doğaya bakmaktır.

Tam da bu yüzden Yukarı Mezopotamya’nın kalbi, güzelim Diyarbakır’dan söz etmek hiçte kolay değil.

diyarbakir

Gelişen ve değişen Diyarbakır

Diyarbekir

Yüzlerce yıldır Mar Yaşua, Ebu’l – Ferec, İbnu’l Ezrak el Fariki, Ebubekir’i Tihrani , Seyfedini Diyarbekiri, Vakidi, Evliya Çelebi, Ali Emri ve Albert Gabriel gibi bir çok yazar, aydın, gezgin ve bilim insanı, tarihi 9000 yıldan eski olan bu şehirden bahsetmişlerdir. İnsanlarımız için biricik olan bu kadim şehrimiz, yüzlerce şiir, öykü ve roman için duygu ve mesaj kaynağı olmuş ve yüzlerce yazar, bu şehri şiir, öykü ve romanlarına konu yapmış.

Bütün bunlarla birlikte, ben yine de her gün bu şehrin yeni bir hikayesini ve sırrını duyuyorum. İnanıyorum ki bu şehre yolu düşen her insanın, bu şehirle ilgili kendisine mutluluk veren unutulmaz bir anısı yüreğinde ve beyninde yer eder.

Surları olan bu şehir ayakta durduğu sürece, direnişin kalesi, barışın vatanı ve insanlığın kaynağı bu şehir ayakta durduğu sürece, dünya mirasına daha birçok şey katacak ve en çok da sevgi ve özgürlüğün yuvası olacak.

Diyarbekirde.com

Diyarbekirde.com sayfası sayesinde, Diyarbakır’ın merkezi ve ilçeleri, şehrin tarihi ve toplumsal kuytuları, tarihi, turistik eserleri, doğası, coğrafyası, kültür ve sanatı, meşhur şahsiyetleri ve şehir halkı sade bir ile anlatılmıştır. Diyarbekirde.com ile birlikte bütün okuyucular, yerleşik halk ve ziyaretçiler, şehrimiz Diyarbakır’ı annelerinin ve ninelerinin sütü gibi olan atalarının diliyle, daha yakından tanıyacak.

Diyarbekirde.com büyük bir özelliği; şehri yüzlerce yıl yasaklı olan ve hor görülen kendi diliyle anlatmasıdır. Bu özellik, bu kutsal toprağın tarihinin yazılmasında paha biçilmez bir deneme olacak.

Diyarbakır ilçe ve köyleriyle birlikte öyle bir yerleşimdir ki , tarih ve insan iç içe yaşıyor. İnsanlar doğal bir şekilde şehrin tarihiyle birlikte yaşıyorlar.

Çünkü bu şehir bütün ihtişamıyla; surlarıyla, beşinci Harem-i Şerif olan Ulu Camisiyle, Surp Giragos Kilisesiyle, Mesudiye Medresesiyle, On Gözlü Köprüsüyle, Dicle Nehriyle yaşıyor. Şüphesiz bu şehrin insanlarını şahsiyet sahibi, şeref sahibi yapan, bu kadim şehrin atmosferidir.

Diyarbakır öyle bir şehirdir ki bütün insanlığa ev sahipliği yapıyor. İnsanlar bu şehrin sokaklarında gezdiğinde, kendilerini tarih tünelinde hisseder. Diyarbakır bugün ve geçmiş arasında güçlü bir köprüdür.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ