Diyarbakır Şehir Portalı
Diyarbakır Yemekleri - Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır Yemekleri – Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır Yemekleri – Diyarbakır Mutfağı, Binlerce yıllık geçmişi olan kadim kentimizin yemek kültürü de diğer kültürel özellikleri gibi oldukça zengindir. Tarihi boyunca, Kürtlere, Zazalara, Ermenilere, Süryanilere, Araplara, Türklere ve Yahudilere ev sahipliği yapan, Diyarbakır tarihin her döneminde kültürüne ayrı ayrı yemekler katmış ve günümüze kadar taşımıştır.

Seyyahların Gözünden Diyarbakır Yemekleri

Tarihin önemli seyyahları da dillere destan Diyarbakır Yemekleri hakkında, yazılar kaleme almıştır. Bu yazıların bazıları ise şöyledir.

Heude Wiliam’ın 1817 Tarihinde Londra’da basımı yapılan” İran Körfezi’ne Hindistan’dan İngiltere’ye Kıtalararası Seyahat”  adlı eserinde konuk oldukları evde kendilerine sunulan ikram bolluğu karşısında şaşırdığını belirtir.

Sestini’nin “Dicle ve Fırat’tan Gerçek İstanbul’dan Basra’ya Yolculuk” isimli seyahatnamesi’nde Diyarbakır’a uğrarken yemek kültürü hakkında belirttiği memnuniyet:” Diyarbekir’de insanlar iyi karşılanıyor. Ekmek ve et lezzetli ve çok ucuz. Meyveler , bitkiler bol miktarda bulunuyor ve nehirden bol balık avlanıyor.”

Bu kadar faklı kültürlere ev sahipliği yapan şehrimizin bazı yemekleri de diğer şehirlere patentlenmiştir. Hatta adını andığımızda hemen akla Diyarbakır gelen karpuz bile şuan Adana’da daha fazla üretildiği için onlara atfediliyor.

Bu kadar laftan ve ufak serzenişten sonra atık Diyarbakır’ımızın güzel yemeklerini ve içeceklerini bir liste halinde yazalım.

Bu arada Diyarbakır yemekleri de öyle her yerde yenilmez, her şehirde olduğu gibi Diyarbakır’da da lezzetli yemek yapan güzel ustalar ve mekanlar vardır. İşini hakkıyla yapan Diyarbakır firmalarını da ilerleyen zamanda Firma Rehberi sayfamıza ekleyeceğiz.

Diyarbakır Yemekleri – Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır İçecekleri – Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır Tatlıları – Diyarbakır Mutfağı

Diğer

Güzel şehrimizin tüm yiyecek, içecek ve tatlılarını bu şekilde bir liste haline getirdik. Her yemeğin tarifi, hikayesi ve diğer ayrıntılarını yemek ismine tıklayarak ilgili sayfada görebilirsiniz. Burada eksik gördüğünüz ve listeye eklememizi istediğiniz yemekleri de yorum kısmından bizlere gönderebilirsiniz.

Mahsum Çetintaş

Teknoloji ile ilgilenmeyi çok sevdiğimden, Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü okumaktayım. Memleketimi ve Tarih'i çok seviyorum.

Yorum ekle