Diyarbakır Şehir Portalı

Diyarbakır Yedi Kardeş Burcu

yedi_kardes_burcu

Diyarbakır Yedi Kardeş Burcu şehri kuşatan surların güneyinde bulunmaktadır.Yedi Kardeş Burcu Artuklu Hükümdarı Melik Salih adına Hicri 605 Miladi 1208 yılında Ben-u-sen burcunu yapan Mimar İbrahim’in oğlu Yahya tarafından yaptırılmıştır.

Burcun Tarihi ve Mimari Değeri

Tarihi ve mimari değeri büyük olan burcun üstünde çift başlı kartal, kanatlı aslan kabartmaları ile ustaca işlenmiş ve burcu bir kuşak gibi sarmış kitabesi vardır.

Neden Yedi Kardeş Burcu Denilmiştir

Yedi Kardeşler Burcu efsanesi şöyledir; “Düşmanlar Diyarbekır’i kuşatır, bu dönemde Yedi Kardeşin savunmaya geçtiği ve şehri savunan burçtaki kişiler teslim olmamış. Kralın tepkisini çekmiş bu durum ve uzlaşmak için burca elçiler göndermiş. Yedi Kardeşler, burca gönderilen elçilere ‘kralınızı getirin! eğer getirirseniz teslim oluruz’ sözü vermişler. Kral komutanlarıyla kaleye gelmiş ve gelmesiyle kale havaya uçmuş. Kral, komutanları ve Yedikardeşler ölmüş, düşman dağılmış. Bu olaydan sonra herkes burca asıl hakkı olan adı vermiş ve burcun adı Yedi Kardeş Burcu olarak anılmaya başlamış.” günümüzde de geçerlidir.

Halil Akın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini beraber okuyorum.
Eksik olan ve unutulmaya yüz tutmuş bir tarihin peşindeyim. Bilinmeyeni göstermek, güncel ve yeni olan ile birleştirmek için savaşıyorum. Kültürümü çok seviyorum.

Yorum ekle