Diyarbakır Şehir Portalı

Diyarbakır Kahvaltısı – Tarihin Gölgesinde Kahvaltı 

Diyarbakır Kahvaltısı – Tarihin Gölgesinde Kahvaltı 

Diyarbakır Kahvaltısı

Misler gibi kokan , doğal köy tereyağında kavrulup ,unla süslenen murtuğaya doyamazsınız.

Diyarbakır kahvaltısı ; Bakır sahanda pişirilip gözlere bayram yaşatan kavurmalı yumurtasını mı dersiniz. Kendi yöresinde büyütülen hayvanlardan elde edilen, tertemiz sütlerle el emeği göz nuru örgülü peynir ve otlu peynir çeşitlerini mi dersiniz. Meşhurdur Diyarbakır kahvaltısı.

Şehrin Sebze Meyve İhtiyacını Karşılayan Hevsel Bahçaları

Yöredeki bahçelerden toplanan organik tazecik sebzelerin kokusuna doyup kahvaltı yapmak mı dersiniz ve kente özgü olan Diyarbakır çöreği vardır bilir misiniz. ? İnce tırnaklı çörek otlu çörekleri ile zengin bir kahvaltı menüsüne sahip Diyarbakır , sizleri unutulmaz bir yolculuğa davet ediyor. Damaklarda sonsuzluğa açılan tatlarla karşılıyor.
Her daim dumanı üstünde sıcacık, kente özgü pidenin (açık ekmek) eşlik ettiği kahvaltı. Kalori hesabı yapanların bile rahatlıkla tüketebileceği yiyecekleri içeriyor.

Misafirperver Diyarbakır

Anadolu’nun verimli topraklarında yetişen el emekleri göz nurları,hevselin sebzeleriyle, bin bir çeşit nimetle zengin bir mutfağa sahip olan Diyarbakır . Kentte hakim olan güven ve huzurun da etkisiyle birbiri ardına açılan mekanlarda, lezzetlerini doğal ve sağlıklı bir şekilde misafirlerine sunmaya devam ediyor.

Meşhur Tatlarını,Yemeklerini Tatmadan Şehirden Ayrılmayın

Daha çok içli köfte ( bulgurdan yapılmak şartıyla ) , kaburga tandırda özellikle, güveç vardır, bilir misiniz tırşık derler tadına doyamazsınız soğuk ayran ve tandır ekmeğiyle. ciğer, meftune ve ekşili dolmasıyla tanınan Diyarbakır mutfağı, bir miktar gölgede kalmış kahvaltısını tam anlamıyla küllerinden yeniden doğuruyor.

Kavurmalı Yumurta

Kavurmalı Yumurta

Şehrin Özel Lezzetleri

Yaklaşık 25 farklı çeşidin sunulduğu Diyarbakır kahvaltısı,ağız tadını bilenlere kahvaltıda yok yok dedirtiyor. Civar köylerde becerikli yöre kadınının elinden çıkmış mis gibi kokan doğal köy tereyağında el çabukluğuyla kavrulan undan yapılan “murtuğa”, kahvaltının ilginç lezzetlerinden sadece biridir.

Enfes Kahvaltısı

Bakır sahanda ağır ateş ile tere yağında pişen kavurmalı yumurta, kahvaltı sofrasının baştacı olmayı fazlasıyla hak ediyor.  Taze örgülü peynir ile yabani sarımsak (sirik, körkor, siyabu) gibi bazı yöresel otların kullanılmasıyla yapılan aromalı peynir ise adeta damakları şenlendiriyor. Pekmezle karıştırılan lor peyniri, taze kaşar peynirini andıran lavaş peyniri ve tulum peynirini de unutamayız elbette.

Minik bakır kaplarda servis edilen ev yapımı kızılcık, kayısı, çilek reçeli, koyun yoğurdu, şehre özgü taş fırınlarda pişirilen kepekli un, tereyağı, susam, çörek otu, mahlep ve tarçının konulmasıyla yapılan “Diyarbakır Çöreği”.  Zeytin, patlıcan, domates ve patates kızartması ile yöredeki bahçelerden toplanan domates, salatalık, biber, nane, maydanoz, ve reyhandan oluşan mevsim sebzesi tabağı, demli kaçak çay eşliğinde sofrayı görsel bir şölene dönüştürüyor.

Eskiden taş ocaklarda şimdilerde ise modern mutfaklardaki teflon tavalarda, aşçıların el maharetiyle kısa sürede yaptıkları ve bir çeşit krep olan “şilleki”, isteğe göre üzerine toz şeker veya bal ile buluşturulup tüketiliyor.

“Bütün bunlar yetmedi, başka bir şey yok mu?” diyenlere karşın, sigara böreği, yumurtalı ekmek, ceviz, taze meyve tabağı ve menemen de sofradaki yerlerini alıyor.

Tarihin izlerini barındıran mekanlardaki lezzet şöleni, Reyhan’dan yapılmış şerbetle sona eriyor.

Diyarbakır Çöreği

Diyarbakır Çöreği

Tarihin Gölgesinde Kahvaltı 

Özellikle son yıllarda restore edilerek kente kazandırılan tarihi yerler göz dolduruyor. Hasan paşa hanı veya Diyarbakır’ın geleneksel konut mimarisinin özelliklerini yansıtan bazalt taşından yapılan evlerde sunulan kahvaltı, bir yandan zengin çeşitleriyle diğer yandan da tarihi atmosferiyle meraklısını adeta mest ediyor.

Murtuğa Hakkında Söylenenler

Murtuğayı ilk kez Diyarbakır’da tattığını ve çok beğendiğini ifade eden kişiler genellikle, “Yöreye özgü peynirleri çok beğendiklerini dile getiriyor. Özellikle eski bir Diyarbakır evinde kahvaltı yapmanın gerçekten çok keyifli olduğunu. Birbirinden ilginç lezzetlerin sunulduğunu ve tadlarını çok beğendiklerini, mutlaka tekrar geleceklerini” söylüyorlar.

Şılleki

Şılleki

Dünyada Diyarbakır Kahvaltısı

Selma Özgen, Fransa’dan gelen misafirlerine kahvaltıyı tarihi bir mekanda ikram ettiğini belirtti.

Kente özgü pidenin başka bir yerde olmadığını ifade eden Özgen, “Ekmeğimiz, diyarbakır çöreğimiz, peynir çeşitlerimiz, kavurmalı yumurtamız, şillekimiz, murtuğamız.  Gerçekten birbirinden özel lezzetler. Herkesin gelip bunları tatmasını istiyorum” diye konuştu.

Fransa’dan Diyarbakır‘ı gezmek için gelen Amerikalı “Dominique Frigaux” kenti çok sevdiğini, kahvaltının ise mükemmel olduğunu belirterek, yoğurt, bal, reçel ve peynirleri çok sevdiğini söyledi.

Kahvaltı sunulan mekanlardan 1870 yılında inşa edilen ve bu yıl restore edilerek hizmete sunulan geleneksel Diyarbakır konut mimarisi özelliklerini yansıtan kahvaltı salonunun yöneticisi Cengiz Dolu ise Diyarbakır’a özgü yaklaşık 25 ürünü müşterilerinin beğenisine sunduklarını söyledi.

Kahvaltının son yıllarda büyük rağbet gördüğünü vurgulayan Dolu, kentin geleneksel mutfağını mümkün olduğunca tanıtmaya çalıştıklarını kaydetti

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ