9 C
Diyarbakır
29 Kasım 2022 - Salı
Ana SayfaİlçelerDiyarbakır Ergani İlçesi

Diyarbakır Ergani İlçesi

Diyarbakır Ergani İlçesi

Diyarbakır – Elazığ kara yolu üzerinde yer alan Diyarbakır Ergani İlçesi bir çok medeniyete beşiklik etmiştir. Gün geçtikçe modernleşen ve büyüyen , büyümesi ile insanları etkileyen, ilk yerleşim yerlerinden biri olmasıyla bilinen Ergani.

Ergani’de yer alan eski dönemlere ait Hilar şehrindeki kazılarda Ergani’nin kuruluşunun milattan önce yedi binlere kadar uzandığı ortaya çıkmıştır. Ergani’de sırasıyla

diyarbakir_ergani_ilçesi
Diyarbakır Ergani İlçesi

Hititler

Asurlular

Makedonyalılar

Romalılar egemenlik sürmüştür.

Ergani

Emeviler döneminde ise haçlılarla yapılan savaşlarda Ergani bir kaç defa el değiştirmiştir. Bir dönem Bizanslılar egemenliğine giren Ergani, 1240 yılında Anadolu Selçukluları döneminde Kara Yülük Osman Bey tarafından yönetim merkezi yapılmıştır. Malazgirt Savaşı’ndan sonra 1071, 1240 yılında Anadolu istilasından sonra Ergani Akkoyunluların başkenti olmuş, XVI. yüzyılda kısa bir süre Safevi Egemenliğinde kalmış, Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde Ergani, Diyarbakır ilini meydana getiren üç sancaktan birinin merkezi haline gelmiştir.

Siverek, Palu, Çermik ilçeleriyle Eğil, Bucak, Karakeçi, Karacadağ ve Çüngüş bucaklarının Ergani sancağına bağlı olduğu bilinmektedir. Cumhuriyet döneminde ise Ergani, Diyarbakır ilinin büyük ilçelerinden biri olarak gelişmesini sürdürmüştür.

Ergani İlçesinin Geçmişteki İsimleri

Yukarı Mezopotamya’nın sayılı yerleşim birimlerinden biri olan Ergani tarih boyunca Akranya, Erkenin, Erkanikana, Yanari, Zülkarneyn, Arsania, Urhana, Aşat simleri ile anılmıştır.

XIX. yüzyılın sonlarına doğru bugünkü kentin yerinde Osmaniye ismi Adana’daki Osmaniye ile karışmış ve Cumhuriyetin ilanından sonra yeniden Ergani ismi verilmiştir.

Gelişmekte Olan Ergani İlçesi

Gelişmekte olan Ergani ilçesi, Diyarbakır’ın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Ergani ilçesi geçmişten günümüze bir çok sanatçı ve yazar çıkarmıştır. Bunun yanı sıra bir çok alim ve bilim adamı da yetiştirmiştir. İlk yerleşim yeri olmasından dolayı sürekli olarak tarihi devirler ve egemenliklerle etkileşim içinde olmuştur. Tarihi yaşaya yaşaya büyüyüp gelişen Ergani İlçesi günümüzde sektörel olarak gelişim sağlamaktadır. Sanayisi ve mimarisiyle de göz dolduran Ergani , görenleri şaşırtmaya devam ediyor. Bir çok dini merkezin bulunduğu Diyarbakır’da Makam Dağı ile ve Çayönü ile bilinse de gelip görenlerin hafızalarına değişik bir etki ve büyü bırakacaktır.

Halil Akın
Halil Akın
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini beraber okuyorum. Eksik olan ve unutulmaya yüz tutmuş bir tarihin peşindeyim. Bilinmeyeni göstermek, güncel ve yeni olan ile birleştirmek için savaşıyorum. Kültürümü çok seviyorum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

SOSYAL MEDYADA BİZ

526BeğenenlerBeğen
26,750TakipçilerTakip Et
6,945TakipçilerTakip Et
3,109TakipçilerTakip Et
1,285AboneAbone Ol