Diyarbakır Şehir Portalı

Ciğer Kebabı Diyarbakır Mutfağı

Ciğer Kebabı Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır Ciğeri

Sabahın erken saatlerinde “hade ciğer yemaya gidağ “ ile başlar Diyarbakır ciğeri ve devam eder gecenin geç saatlerine kadar. Diyarbakır’ın eşsiz Ciğer Kebabı, sırf tezgahta bitmesinde bir dürüm de ben yiyeydim hasretiyle akşam uyuyup, sabahın köründe koştur koştur sıraya girip yemeye gidilir ,bu topraklarda.

Nasıl hazırlanıp yenmeli ?

Lavaşın arasına sadece ince kıyılmış şöyle biraz soğan ( ama bu soğan maydanoz ve sumak tozuyla kesinlikle taçlandırılmak şartıyla. ) arasına köz biber kesinlikle (varsa acı tabi acı değilse yiyilmez ) domatesler uzun ve ince dilimli. Daha sonra tuz ve pul biber ( ev pul biberi başkadır , başka türlü tat vermez  ciğere baharat ,bayat baharat olmaz ) ile baharatlanıp közün üstüne konulan ciğer şişi ( ciğer yağsız olduğundan kurur bu yüzden kuyruk yağıyla beraber lezzetlenir, hem lezzet hemde yağa doyum açısından kuyruk yağı kullanılır, 2 ciğer 1 kuyruk şeklinde dizilir.

Diyarbakır ciğerinde dikkat edilmesi gerekenler ?

Birde en önemlisi ciğerin damarsız oluşudur sinir ve damarlardan temizlenmemişse, bayatsa yiyilmez. Şayet bu ikisi de tamsa o ciğer dünyanın en güzel kahvaltısıdır.

Nerede yenmelidir ?

Tabi bunu dünyanın en nadide kahvaltısını lokanta ve restoranlarda yemek doğru değildir ! Özellikle tezgahta yiyilmelidir. Ekmeğin arasına koyup ekmekle bastırıp sardıktan sonra, evde yapılmış açık ayran dediğimiz, içine nane ve taze köy salatalığı da konulan, organik yayık ayranların dan da bir tas aldınız mı kralda siz siziniz ağa da keyfinize diyecek olmaz.

Diyarbakır’da en güzel ciğeri kim yapar ?

Seyran tepe köprüsünün orada bir tezgah vardır bilir misiniz? Ezelden beridir en güzel Diyarbakır ciğeri oradadır, 1 saat içerisinde ciğeri tükenir tezgahı kapanır, yetişemez üzülürsünüz ,evlat acısı gibi içinize oturur, ciğeriniz yanar ha işte o zaman ciğerin sevgisini anlarsınız çünkü bizimki ciğerimizden gelir.

Mani olmuş Mani Ciğerimiz

Sen ciğer ol, ben lavaş
Sar beni yavaş yavaş

öyledir ki Diyarbakır ciğeri, dillere destan dillere manidir,gençler kızları tavlarken bu sözleri kullanır, ciğerin tadından ilham alırlar gençleri.

Ciğer Diyarbakır’ın mı Urfa’nın mı ?

Son zamanlarda tartışma konusu olan ciğer, Diyarın mı Urfa’nın mı? sorusu akılları karıştırsa da, Diyarbakır’da tadına baktığınız Diyarbakır ciğeri, sizi berraklaştırır ve bu sorunu kökten çözer. Ezelden beridir Diyarındır, Diyarbakır’ın olan ciğer, böyle de sürüp gideceğe benziyor.

Fakı Baba Ciğer Urfa’nın Deyince Diyar Halkı Ne Dedi ?

Her ne kadar Fakı baba kendince ortaya bir şeyler atıp patentini Urfa ya vermeye çalışsa da Ciğer Diyar’ındı öyle de kalacak, bir yörenin kültürünü beğendiğimiz de başka bir yere ait göstermek o güzel şeyi bitirmektir.

Nasıl ki Eyfel Paris’te güzelse, çay demlikte güzelse, Surlar Diyarbakır’a yakışıyorsa Diyarbakır ciğeri de öyledir, bir şeyi alıp başka bir yerde yaşatmak aslından uzaklaştırmak olur.

Fakı baba önce verdiği sözlerle ilgilenmeli başka sorunlar çıkararak kafaları karıştırmamalı,Diyarbakır halkını kızdırmamalı, ağzımızın bir tadı vardı onu da bozmaya hakkı yok ” sözlerini halktan duyduk.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ