Diyarbakır Şehir Portalı

Çift Ayak ( du nıng ) Diyarbakır Halk Oyunu

Çift Ayak ( du nıng ) Diyarbakır Halk Oyunu

Diyarbakır Yöresi Çift Ayak Oyunu

Diyarbakır halk oyunları köklü geçmişini en güzel oyunlarla aralıyoruz. Ele alacağımız oyun çift ayak oyunu. Sadece Diyarbakır değil diğer yörelerde anlamlılığı açısından çok önemlidir. Halk oyunları müzikleri ve hareketleri dünyanın hemen hemen her yerinde örf, adet, anane, kültürleri, gelenek ve görenekleri temsil ve ifade ettiği için bir hayli önemlidir.

Bu konuda en şanslısı bizim için Diyarbakır’dır. Bunun nedeni ise yüzyıllar boyunca birden fazla kültüre; hoşgörü, sıcakkanlı, samimi ve dostluğuyla ev sahipliği yapıp bünyesinde barındırmasıdır. Böyle konuştuğumuza bakmayın biz hiç bir zaman sadece biz olmadık. Hiç bir zaman tek değildik. Biz tek başımıza içimizde onlarca kişiyiz, bir çok medeniyetiz. Bir karar verirken bile bu etki kendini fazlasıyla gösterir.

Bundan dolayı bu çok zengin kültürü araştırıp bilindik yapmak, herkese göstermek, gerçek manalarını ortaya koymak https://diyarbekirde.com/olarak bizim görevimiz. Bu miras bize bırakıldı bizde bırakıyoruz demeyeceğiz! Geleceğe taşıyacağız!

Davul zurnayla oynanan bu oyun ahengi ve coşkusuyla sizleri etkisi altına alır hemen ve hemen hayran bırakır.

çift ayak

çift ayak

Diyarbakır Yöresi Çift Ayak Nasıl Oynanır 

Oyuna yarıdan başlanır. Sağ ayak basılır, sol ayak basılır, sağ ayak ayak basılırken önce diz kırılır sonra vücut geriye doğru itilir. Diz kırılır sol ayak önde iki kez topuk kırılır yerine gelir.Eller gözükmeyecek şekilde parmakların iç içe geçmesiyle oyuncuların arkasında tutulur.

İkinci figür; Sol topuk öne vurulduktan sonra adım alınır, sağ ayak yanına getirilir. Sağ topuk vururken ayak bileği dışarı çevrilir sol ayağın yanına gelir. Sol ayak sağ dizin önüne çekilir sol ayak topuk vurulur ve tekrar sağ dize çekilir. Eller gözükmeyecek şekilde parmakların iç içe geçmesiyle oyuncuların arkasında tutulur.

Üçüncü figür ; Sol ayak vurur geriye basılır adım alınır, sağ ayak geriye basılır, sol ayak geriye basılır. Sağ ayak sol ayağın yanına gelir, vücut geriye hamle yapar. Sol ayakla öne doğru iki defa hamle yapıldıktan sonra sağ ayağın yanına konulur. Eller gözükmeyecek şekilde parmakların iç içe geçmesiyle oyuncuların arkasında tutulur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ