9 C
Diyarbakır
29 Kasım 2022 - Salı
Ana SayfaİlçelerÇermik İlçesi - Diyarbakır İlçeleri

Çermik İlçesi – Diyarbakır İlçeleri

Dört dağın arasında bir ganimet gibi duran, Diyarbakır’ın en güzel 3.ilçesi. Altın gerdanlığı Çermik İlçesi. Hakkında duyduklarınıza şok olacak, okuduklarınızla da tüyleriniz diken diken olacaktır. Bugüne kadar nasıl olur da görmedim, duymadım dedirten nitelikte bir ilçe. Hem tarihi hem turistik açısının yanında manevi değerleriyle dopdolu bir ilçe.

cermik
Çermik İlçesi

Çermik ilçesinin hikayesi

Neden adına Çermik denilmiş?

Anlatılan efsaneye göre Acem Kralının güzel kızı Melike Belkıs bir gün hastalanmış ve vücudunda bir takım yaralar çıkmış. Zamanın hekimleri Melike Belkıs’ı tedavi etmek için çok çaba sarf etseler de bir türlü hastalığına çare bulamamışlar.

Hastalık ilerledikçe ilerlemiş. Öyle ki Melike Belkıs’ın vücudunu kurtlar sarmış ve vücudundan pis kokular gelmeye başlamış. Melike Belkıs kendisinden kokulardan ötürü artık saraya girmeye utanır olmuş, Kral da kızının bu halinden dolayı yanına yardımcı vererek onu ormana göndermiş.

Bir su kaynağı kenarında durmuş, yorulan ayaklarını dinlendirmek için suyun içine koymuş. Bir süre sonra suya değen yerleri iyileşmeye başlamış. Melike Belkıs bunun üzerinde sıcak suda yıkanmaya başlamış. Ve tekrar eski sağlığına kavuşmuş. Melike Belkıs’ın iyileşmesiyle yardımcısı durumu Krala bildirmiş.

Bu haber üzerine çok sevinen Kral, kaplıcanın üzerine bir hamam inşa etmiş. Bu şifalı su, bir çok zenginliğin beşiği olan Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde hala şifa dağıtmaya devam ediyor.

Çermik ilçesi tarihi

Dört dağın arasında bir ganimet gibi duran Çermik, tarihin pek çok döneminde büyük uygarlıkları beşiklik etmiş Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

Çermik şifa dağıtan kaplıcaları ve tarihin ilmek ilmek işleyerek zenginleştirdiği doğası ile eşsiz bir güzelliğe sahip, yazılı tarih döneminden bu yana Huri ve Mittanilerden milattan önce 3000’lerde günümüze pek çok büyük medeniyetin izlerini taşımaktadır.

Çermik ilçesinin eski adı Averna’dır

Hz Ömer’in Halifeliği döneminde milattan sonra 639’da Müslüman devletlerin egemenliği altına giren ve 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılmasıyla Diyarbakır eyaletine bağlı bir sancak olan Çermik’in,bilinen en eski adı Averna’dır.

Çermik ne demektir?

cermik_kaplıca
Çermik Kaplıcaları

Bugün ki adına sahip olduğu kaplıcalarından alan Çermik’in; sözlük anlamı ise kaplıca, Ilıcadır. İlçe merkezinde hamam başı bölgesindeki kaplıcaların ne zaman ortaya çıktığı bilinmese de Melike Belkıs efsanesine göre ; kaplıcanın, Arapların Çermiği fethinden önce yapıldığı sanılmaktadır. Çermik sıcak su kaynağının ise çok daha eskilerden beri var olduğu yukarı Dicle ve Fırat bölgesinin en yerli kaynağı olan Marye Şua’nın Vakayinamesinden öğrenilmektedir.

Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir ?

Kaplıca suyunun sıcaklığı 48 santigrat derece olup kükürtlü ve radyoaktiftir. Asıl özelliği ise bileşiminde bronür iyonu ve iyodür bulunmasıdır. Çermik ilçesi şifalı suyu başta cilt hastalıkları olmak üzere, eklem ağrılarının, sinir sistemi ile ilgili hastalıkların , iltihaplı romatizmaların, genel stres bozulukları, kas ağrıları, kemik erimesi, idrar yolu enfeksiyonu, safra kesesi rahatsızlıklarının , kas romatizmalarının, spor yaralanmalarının, yumuşak doku hastalıkları ile ortopedik operasyonların beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma tedavilerinde etkilidir.

melike_belkıs_kaplıcaları
Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları
Halil Akın
Halil Akın
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini beraber okuyorum. Eksik olan ve unutulmaya yüz tutmuş bir tarihin peşindeyim. Bilinmeyeni göstermek, güncel ve yeni olan ile birleştirmek için savaşıyorum. Kültürümü çok seviyorum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

SOSYAL MEDYADA BİZ

526BeğenenlerBeğen
26,750TakipçilerTakip Et
6,945TakipçilerTakip Et
3,109TakipçilerTakip Et
1,285AboneAbone Ol