Diyarbakır Şehir Portalı

Ben ü Sen Surları Efsanesi

Ben ü Sen Surları Efsanesi

Diyarbakır’ın hükümdarlarından biri, çok sağlam ve süslü iki burç yapılmasını isteyerek bir yarışma açmış ve planlarını da kendisi çizmiş.

Bir usta ile kalfası bu yarışmaya katıl­mışlar. Usta Yedi Kardeş Burcu’nu, kalfada Evli Beden (Ulu Beden) Burcu’nu yapmışlar.

Burçlar bitince görmeye gelen hükümdar, kalfanın yaptığı Evli Beden Burcu’nu beğenmiş ve ödülü ona vermiş. Buna çok üzülen usta, kendisini Yedi Kardeş Burcu’ndan atarak ölmüş. Ustasının öldüğünü gören kalfa da kendisini Evli Beden’den atmış. O günden sonra bu burçların arasında kalan yerlere, Ben ü Sen Vadisi denmiş. Bu vadideki akan sular da bu ustayla kalfanın kanlarından kay­naklanmış. Bu iki burç arasında kalan surlara da Ben ü Sen Surları denmiş.

Ben ü Sen Surları Efsanesi – 2

Diyarbakır Surları’nda bulunan Evli Beden (Ulu Beden) Burcu’nu Melik Salih adına H. 6O5’te [M. 1208-1209] Mimar İbrahim, Yedi Kardeş Burcu’nu da oğlu Mimar Yahya yapmışlar.

Burçların yapımı bitene kadar baba-oğul hiç görüşmemişler. İşlerini aynı anda bitirmişler ve birbirlerine haber vermek için gider­lerken yolda karşılaşmışlar. Önce babanın yaptığı burç gezilmiş, çok güzelmiş. Sonra da oğlununki gezilmiş, o da çok güzelmiş. Bunun üzerine baba oğluna “Biz en güzel eserlerimizi yaptık, artık daha güzelini yapamayız” demiş ve oğlunun elinden tutarak, birlikte ken­dilerini aşağıya atıp ölmüşler.

O günden sonra bu iki burç arasında kalan surlara Ben ü Sen Surları denmiş.

Mahsum Çetintaş

Teknoloji ile ilgilenmeyi çok sevdiğimden, Dicle Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü okumaktayım. Memleketimi ve Tarih'i çok seviyorum.

Yorum ekle